Jak lepit fólii na displej

Chcete nalepit ochrannou fólii na mobil? Dodržte několik základních rad a máte vyhráno.

Bude telefon fungovat stejně i s nalepenou ochrannou folií?

U folií renomovaných značek můžete mít jistotu, že tomu tak bude. U levných folií od neznámých výrobců je většinou výsledek dobrý či uspokojivý, ale s jistotou se nedá garantovat. Berte v úvahu, že s nižší cenou riskujete i snížení komfortu ovládání. Obecná rada však neexistuje. dobrým vodítkem jsou refence od zákazníků, kteří již fólii zakoupili před vámi.

Pravidla pro lepení ochranné folie na displej

  1. Omyjte si dobře ruce mýdlem. Není nic horšího než lepit fólii umaštěnou rukou.
  2. Důkladně očistěte displej, je dobré ho i odmastit (např. lihem či okenou měkkým hadříkem bez chlupů).
  3. Fólii nalepujte v bezprašném prostředí. Průvan také nepomáhá.
  4. Fólii se nesnažte nalepit celou na ráz. Naopak zvolte si jednu část displeje (spodek či hořejšek) a postupně pomalu nalepujte stále nataženou fólii na displej. Důležité je mít fólii stále napnutou a lepenou část stále hadříkem hladit tak, aby nevznikaly bubliny.
  5. Malé bubliny se nesnažte za každou cenu vyhladit. Většinou po pár dnes dne zmizí.
  6. Pokud je fólii nutné podle displeje vyříznout či nahřívat, dodržujte postup od výrobce.
  7. Nepokoušejte se fólii odlepovat s tím, že ji pak vrátíte zpět.

 

Kupovat značkovou paměťovou kartu nebo no-name?

Neznačkové no-name karty poskytují mnohdy za dobrou cenu rychlost i kapacitu. Pro amatérské focení jistě dostačují kombinace. Nicméně je více než na místě často zálohovat fotografie do počítače (to samé platí i pro značkové karty). Bohužel no-name karty neprocházejí takovou výstupní kontrolou kvality jako ty značkové a tak nelze říci, kdy začnou chybovat.  Možná je to i tím, že se jich prodává více, tudíž se setkáme i s více vadnými kusy.

O problémech s kartami je dobré si přečíst některá diskusní fóra amatérských fotonadšenců. Fotí v podstatě na denní bázi, tudíž intenzivně kartu prověřují (viz. např. diskuse na fotografovani.cz). Zkušenosti s neznačkovými kartami mají podstatně horší než s kartami renomovaných zanček.

Odpověď na otázku tudíž není jednoznačná. Chybovost karet je dána kus od kusu. Stejně dobře může sloužit neznačková karta jako značková. Důležité je však fotografie často zálohovat. Pokud zálohujete, riskujete ztrátu jen části fotek. Dobrou volbou je i používání více paměťových karet s menší kapacitou. Např. namísto jedné 8 GB karty míti dvě 4 GB karty a ty průběžně měnit. Dobrou pomůckou nejen na cesty jsou fotobanky či dokonce multimediální fotobanky, na které zálohujete velice pohodlně.

Obnova dat na smazané paměťové kartě

Lze obnovit data (obrázek, video, ...) na paměťové kartě?

Pokud jste smazání zjistili okamžitě, tzn. pokud jste uvolněné místo nepřepsali jinými soubory, máte šanci data získat zpět. Na internetu je hned několik návodů a nabídek, jak data získat zpět.

odkazy:

Prevence proti ztrátě dat

Minimalizovat ztrátu dat lze jednoduše, často zálohovat. Zálohujte do počítače nebo na fotobanku.

Paměťová karta pro PSP Sony PlayStation Portable

V uživatelské příručce pro Sony PlayStation Portable PSP je uvedena paměťová karta Memory Stick Duo, kterou již však nelze koupit. Mohu použít Memory Stick Pro Duo?

Ano, pro Sony PlayStation Portable PSP lze použít i Memory Stick Pro Duo. Pokud máte problém s načtením této karty, s velkou pravděpodobností máte starší verzi firmware. Proveďte upgrade na novější firmware. Pokud si nevíte s upgrade firmare rady, obraťte se na prodejce či autorizovaný servis.